Nyári könyvajánló: Loonshots, A Golyó… ÉS Megtalálni SERENDIPITYT

N

1. Safi Bahcall: Loonshots: How to Nurture the Crazy Ideas That Win Wars, Cure Diseases, and Transform Industries

A Next Big Idea Clubtól értesültem először a Loonshots megjelenéséről, az év egyik szenzációjának nevezték. Egy a Harvardon és a Berkeleyn végzett, McKinseyt megjárt fizikus, biotechnológiai startupper írta. Arról szól, miként változtatják meg a merész, nagyszabású ötletek a világot, és hogyan lehet/maradhat egy szervezet – ha mégoly rugalmatlan és hatalmas is, mint az Egyesült Államok hadserege – innovatív.

Kristálytiszta logikájú, lebilincselő mű, telis-tele példákkal, inspiráló történetekkel. Nagy kedvencem lett, valószínűleg többször fogom olvasni.

2. Péterfy Gergely: A golyó, amely megölte Puskint

A lepuffantott orosz klasszikus neve tán négyszer tűnik fel Péterfy új regényében, de hát nem is róla szól „A golyó…”, hanem Magyarországról, a második világháborút megelőző időszaktól egészen napjainkig. Meg arról, hogyan lehet embernek maradni, hűnek magunkhoz, személyes árulások és megpróbáltatások közepette. Az első száz oldalt csak nehezen tudtam legyűrni – taszított az egyik főhős túlírt lelki élete. Mindenesetre ez egy majdnem remekmű, amely húsz év múlva is az lesz. A Kitömött barbárt jobban szerettem, de Péterfy Gergely nem bír rosszul írni, így ezt a könyvet is szívesen ajánlom.

3. Alexander Brody-Nagy József: Megtalálni Serendipityt

„… véletlenszerű lényeges felfedezés. Esetleg: örömteli ráébredés”, „egy sziget a bölcs és jóindulatú emberek számára!” – mondja Brody a címben szereplő angol kifejezésről. A fekete-fehér fotókkal tarkított oda-vissza interjúkötetre Nagy József rovatában botlottam. A két jó barát ügyes ritmusban szerkesztett beszélgetésfüzére hol derűs, hol megható szökés volt a mindennapokból, valahányszor a kezembe vettem.

+1: Jolsvai András: Nincsen számodra hely

Ezt a könyvet csak néhány napja találtam, még nem olvastam, de mivel a reformkorról szól, amely igencsak érdekel, ráadásul egy általam nagyra tartott újságíró tollából, ezért biztosan megveszem. Kedvcsinálónak itt egy youtube-os beszélgetés a regényről, amelynek megírását egy évtizednyi irattári kutatás előzte meg.

A bejegyzés borítóképének forrása: Unsplash.com/Link Hoang